Také plánujete, jako mnoho lidí v naší zemi, dovolenou „za humny“? Není to rozhodně žádný ústupek a kompromis, když víte, kam se vydat, a kde prožít krásné a vzrušující okamžiky. Možná se to zdá nepravděpodobné, ale může se vám to vydařit i s levným ubytováním v Českých Budějovicích.
Z Českých Budějovic lze podniknout celou řadu výletů do míst, která nikde jinde nespatříte. Jihočeská metropole je při pohledu do mapy posazena velmi šikovně, na první pohled odhalíte, že se nachází přímo v centru nádherné krajiny, odkud lze všemi směry zorganizovat cestovatelské plány na kolech, vlakem či autem. Je to relativně blízko do Třeboně, k zámku v Hluboké nad Vltavou, do Českého Krumlova, Nových Hradů nebo na lipenskou přehradu, ale jednomu místu se přece jen nevěnuje tolik pozornosti, jakou by si zasloužilo – Nadějské rybniční soustavě.
Chcete-li se do těchto končin vypravit, autem je to nejlepší do obce Klec, vlakem do stanice Frahelž a na kole z Veselí nad Lužnicí. Orientujte se podle červené turistické značky, která vás provede po hrázi rybníků, a zajistí vám dokonalý přehled o této výjimečné přírodní památce.
Rybniční soustavu budovali mistři rybníkáři v době renesance a od té doby uměle vytvořené vodní plochy dokonale zapadly do krajiny, kde udržují přirozenou vlhkost, ionizují vzduch a přispívají k relaxační atmosféře, kterou můžeme doporučit každému, kdo se potýká s chronickým stresem.
Rybníky jsou od sebe oddělené hrázemi se staletými duby, obklopuje je borový a smíšený les a mnohé z nich jsou vyzdobené ostrůvky, kde hnízdí za hlasitého štěbetání vodní ptactvo. Některé z nich jsou i příznačně pojmenované – Naděje, Víra, Skutek, Dobrá vůle a Láska.
Chcete-li znát jednu dobrou radu na závěr – vydejte se k Nadějské rybniční soustavě za slunečného a teplého počasí. Za vyšších teplot tu panuje příjemný stín, výrazněji voní vzdálené borovice a zároveň slunce barví hladinu do modravých odstínů, které spolu s nebesy a bělavými obláčky nádherně kontrastují s okolní zelení a lučními květy.