Bylinky za oknem

Nemusíte být žádní velcí pěstitelé, abyste si tuto dobrotu mohli dopřát. Jak na to? Stačí si třeba v supermarketu zakoupit v malém květináči vyrostlou pažitku nebo petržel do polévky, bazalku do salátů.

bazalka v truhlíku

Že nemají ony umělé květináčky, ve kterých jsou bylinky zasazené,  podmisky na odtékání vody při zalití? Žádný problém. Stačí se trochu porozhlédnout. Co třeba umělé misky – modré nebo průhledné, ve kterých nakupujeme mrkev, žampiony, broskve? Už zde máte na výběr, zda zvolíte jako podmisku modrou nebo neutrální průhlednou. Záleží na vašem vkusu a do jaké barvy máte laděnou kuchyň.

 

Pak už jen rostlinky zalévat a ony se vám odvděčí pravidelným dorůstáním pro lepší chuť vašich pokrmů a příjemným designem.

 

Pokud potřebujete množství bylinek zvětšit, přesaďte je do truhlíků na balkón nebo na terasu. Umělé květináčky nezapomeňte hodit do tříděného odpadu.

 

Máte-li korunky navíc, je další možností přesadit bylinky do hliněných nebo keramických květináčů, které nabízejí obchody v nejrůznějších barvách, tvarech i velikostech. Pro trpělivější z vás je dobrou variantou i vlastní vypěstování bylinek z nakoupených semínek.

mix bylinek

Bylinky jsou nejen chutné, ale i zdravé. Tak například petržel pomáhá dobrému trávení, užívá se při léčbě zánětu močového ústrojí, pažitka zmírňuje bolest při spálení nebo při bolení v krku, snižuje cholesterol, je antibakteriální, bazalka má hojivé účinky, zlepšuje činnost ledvin, je dobrá na nervy, majoránka podporuje trávení a pomáhá proti otokům, máta je vhodná k léčbě revmatismu, žlučníkových kamenů, na kožní problémy – ekzémy a kopřivku, k posílení jater, snížení krevního tlaku, na bolavé zuby a dásně. Rozmarýn je proti nadýmání, ke zvýšení tlaku, pro lepší trávení. Nesmí se ale, stejně jako máta, používat ve velkém množství, protože pak je zdraví škodlivý. Máta a rozmarýn nejsou vhodné pro těhotné ženy.