Oslabení erekce a neschopnost pohlavního styku je jednou ze známek stárnutí, ale rozhodně to neznamená, že o erekci musíte přijít ve čtyřiceti nebo padesáti letech. Mezi námi je mnoho šedesátníků i starších mužů, kteří si užívají plnohodnotného sexu v pokročilém věku, bez známek problémů s erekcí a s prostatou. Můžete oponovat tím, že tu jistou roli hraje dědičnost, máte pravdu, ovšem pouze do jisté míry. To základní, co musíte provést, je ale na vás samotných – na vašem životním stylu.
Jestliže muže zastihne slabá erekce, obvykle spěchá za lékařem a ten mu doporučí nějaký medikament z lékáren. Ne vždy však kromě toho vede s pacientem diskusi a zajímá se o jeho stravovací režim, kvalitu spánku, dostatek pohybu, vitamín D ze slunce a přísun hořčíku. V neposlední řadě také o mezilidské vztahy a vliv stresu na jeho osobu.
Stres je jedním z nejhorších vlivů nejen na psychiku, ale i na produkci testosteronu. Platí zde nepřímá úměra – čím více stresu, tím méně testosteronu. Tento důležitý hormon zodpovídá za sexuální touhy, fyzickou sílu, odvahu, obratnost a šikovnost a samozřejmě i za erekci. Jestliže jej muži mají v krvi málo a naopak tam převládá adrenalin a kortizol, nemůžete očekávat to, co je pro muže typické. A tak se v dnešní době v mnoha ložnicích sex odkládá „ad acta“ ne kvůli bolestem hlavy partnerky, ale kvůli nezájmu a neschopnosti partnera.
Zkuste to s adaptogeny
Adaptogen je bylinka, která dokáže zmírnit stres a nastolit opětovnou hormonální rovnováhu. Pochopitelně to také bude chtít přestat s kouřením a pitím alkoholu a kávy, protože i kofein zvyšuje adrenalin v krvi.
Ty nejúčinnější adaptogeny jsou Maca peruánská, Korejský ženšen, Ashwagandha a Kotvičník zemní. Bývají k dispozici v prášku nebo v tabletách. Lze je konzumovat pravidelně, ovšem pouze v doporučených dávkách. Před jejich aplikací doporučujeme poradit se s lékařem.